Sledujte nás:

Když pes pomáhá žít – Canisterapie

Canisterapeut/psovod – tedy lidská síla a jeho pes je nerozlučný tandem. Již mnoho let spolupracujeme s rodinou Stránských, která se svými čtyřnohými i dvounohými parťáky společně s terapeutem z Mateřídoušky tvoří tým a napravují bolavá těla i duše. Canisterapii využíváme v Mateřídoušce jako podporu léčby konkrétních zdravotních problémů (AAT – Animal Assisted Therapy/terapie pomocí psa)

Co přesně s našimi klienty v Mateřídoušce řešíme? A co trénujeme?

  • rozvoj hrubé a jemné motoriky, (hlazení srsti, chytání ocasu, či tlapek),
  • podněcujeme verbální i neverbální komunikaci,
  • rozvíjíme orientaci v prostoru a čase,
  • pomáháme při nácviku koncentrace a paměti,
  • rozvíjíme sociální cítění, poznávání a složku citovou,
  • působíme také v rovině relaxační, vlivem teploty, která je u psů vyšší, uvolňování blokace svalů,
  • procvičení a protáhnutí, které umožňuje další rozvoj pohybu,
  • na druhou stranu tam, kde je to třeba, aktivizujeme a psi pak podněcují ke hře.

Klienti reagují zcela spontánně nejen na teplotu psa, ale i na jeho rytmus dechu a tepu. Celá terapie má velký vliv na psychiku a přispívá k duševní rovnováze a motivaci. Probíhá nenuceně a přirozeně, jen těžko lze určit hranice, kde končí hra a začíná cílená léčba. (Klient se natáhne, aby psa pohladil, nebo rozevře dlaň, aby cítil jeho srst, když se s ním mazlí.) Výsledky jsou objektivně pozorovatelné a měřitelné. Terapeut na základě individuálních plánů stanovuje specifické cíle a pokrok je měří a zaznamenává. Canisterapie má výborné využití nezávisle na věku pro lidi s tělesným postižením (nejčastěji DMO, LMD, svalová dystrofie, epilepsie), s mentálním znevýhodněním, pro klienty v rehabilitaci a jinak nemocné. U osob s poruchou autistického spektra pozvolným a dlouhodobým působením může pes plnit roli prostředníka mezi jejich světem a okolím.

Mimo Mateřídoušku se s pejsky setkávají také lidé v domovech seniorů, školách, školkách v Karlovarském i Ústeckém kraji. Ulehčují život těm, kteří to potřebují bez ohledu na věk nebo míru potřeb. Děti seznamují se zásadami správného chování ke zvířatům a připravují je na situace, které mohou se zvířaty, pejsky zvláště, nastat. Seniorům vracejí úsměv na tvář a chuť užít si další den života. Mnohdy jsou psi “návštěvou z venku” a suplují tak roli rodinných příslušníků.
Klienty mohou být ale také lidé celkově zdraví, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci. (Evakuace v důsledku přírodní katastrofy, nehoda, teroristický útok.) V těchto případech se řeší především odbourání stresu.

Bohumil Stránský společně s Veronikou Stránskou založili i psí školku, která je součástí spolku a pomáhá napravovat psy, respektive chyby jejich páníčků. Trojlístek pak doplňuje odchytová služba.

Zdroj: www.kdyzpespomahazit.cz

Přihlášení